Jak oświetlić swoje miejsce nauki czy pracy? 0

Jak oświetlić miejsce nauki lub pracy?

Miejsce, w którym pracujemy powinno być odpowiednio oświetlone. Niezależnie od tego, jaka to jest praca, fizyczna czy umysłowa, siedząca czy w ruchu, w każdej powinno być dobre źródło światła. Dlaczego? Ponieważ to wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Pracując na przykład w biurze, kilka czy kilkanaście godzin przy komputerze wzrok jest narażany na wiele bodźców, musząc skupiać swoją uwagę na ekranie, a umysł skoncentrowany na tym, co się robi, co oznacza, że organizm cały czas pracuje i po wykonaniu swoich obowiązków domaga się odpoczynku i tego, aby odejść od tego wszystkiego, nad czym musiało się skupiać.

Kiedy światło jest nieodpowiednie, wzrok się psuję i szybciej męczy, samopoczucie jest gorsze, źle się człowiek czuję, mogą wystąpić bóle głowy lub brzucha, motywacja do działania jest obniżona, umysł pracuje na mniejszych obrotach i całościowo wychodzi na to, że człowiek jest mniej produktywny i nie jest w stanie zrobić tego, co mógłby w normalnych warunkach. Trzeba pamiętać, że wyposażenie miejsca pracy to nie tylko najlepsze komputery, meble czy sprzęty, ale także oświetlenie, które ma istotny wpływ na to jak pracujemy. Warto wziąć to pod uwagę przy każdej dziedzinie pracy. Wszelkie hale, sklepy, salony itp. potrzebują dobrego światła, aby nie tylko dobrze zaprezentować produkty, ale także, żeby pracownicy mogli pracować w godziwych warunkach i nie musieli potem mieć jakichkolwiek problemów. Ucząc się przy biurku, stoliku, dobra lampa to priorytet i będzie ona wpływała na całość naszego procesu przyswajania wiedzy.

 

Jakie rodzaje lamp do miejsca pracy czy nauki?

Nie powinno się lekceważyć oświetlenia, w którym pracujemy czy się uczymy, ponieważ może to mieć swoje dalsze konsekwencje i negatywny wpływ i może tylko przynieść same złe skutki, a potem trudno je usunąć czy zniwelować. Nie ważne czy jest to praca czy nauka w biurze, klasie czy w domu, wszędzie powinno zadbać się o porządne lampy, które sprawią, że człowiekowi będzie się dobrze pracowało i, że oświetlenie będzie pomocne, a nie będzie przeszkodą.

Wiele czynników negatywnych występuję, gdy oświetlenie jest nie prawidłowe w takich miejscach. Wszystko zależy od ilości światła, jaka jest dostarczana w takim pomieszczeniu, od intensywności żarówki, od jej barwy, od tego ile jest źródeł oświetlających. Kiedy jest, któryś z tych punktów źle dobrany lub wszystkie z nich to może to wiązać się ze złym samopoczuciem człowieka, z bólem głowy lub brzucha, z mdłościami, z osłabieniem, z obniżeniem motywacji do pracy czy nauki, z pogorszeniem się wzroku i bólu oczu, ze zmęczeniem dużym umysłu, a także cały organizm źle na to reaguję. Stąd wynika, że dobór złego oświetlenia może mieć poważne konsekwencję i trzeba mieć na uwadze to, że gdy pracujemy przy tak złym świetle możemy doprowadzić do konsekwencji, które będą się odbijać na naszym zdrowiu czy samopoczuciu i ciężko będzie z niektórych z nich wyjść. Dlatego rekomenduję się umiejętne i przemyślane dobieranie lamp do biur, do biurek domowych, do stolików czy innych mebli, przy których się pracuję czy uczy się. Zwłaszcza przy młodym organizmie, kiedy mówimy o nauce, odrabianiu zadań domowych dziecka trzeba zadbać, aby miało ono właściwe do tego warunki i, aby już od najmłodszych lat nie miało problemów na przykład ze wzrokiem. Młode oczy czy umysł, który dopiero się rozwija potrzebuje dobrych podstaw, aby prawidłowo mógł podążać tokiem edukacji. Taki organizm jest młody i wszystko się w nim rozbudowuje, dlatego nie można tego aspektu pominąć.

Kobieta czy mężczyzna pracujący w domu przy biurku przy laptopie/komputerze czy w pracy, na przykład w biurze także przy sprzęcie elektronicznym powinien mieć tak samo zapewnione oświetlenie, które będzie usprawniało ich pracę, motywowało do dalszego działania i do tego, aby wytrzymać tyle godzin w jednym punkcie. Nawet przy dobrym świetle organizm będzie potrzebował regeneracji, jednak odpowiednie lampy mogą to zmęczenie, choć trochę zniwelować i z pewnością nie będą tak szkodliwe dla zdrowia pracownika.

Zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie dobrać do biur czy gabinetów domowych czy do biurek w pokojach dziecięcych warto wziąć pod uwagę różne czynniki, czyli jak duża jest ta przestrzeń, jak wysoko, jakie ma rozłożenie mebli, ile źródeł światła jest potrzebne, jak ma wyglądać całościowo to miejsce, jaki styl ma być tam zachowany i jaki rodzaj pracy będziemy tam wykonywać. Ponieważ w takich miejscach pracy można pisać ręcznie, robić coś na komputerze, rysować, robić grafiki, projekty itp. i pod te wszystkie elementy dobieramy właściwy dla nas rodzaj oświetlenia.

W przypadku pokojów dziecięcych/młodzieżowych, w których mają się uczyć, czytać, pisać, rysować powinno zastosować się, oprócz dobrego oświetlenia głównego, lampkę biurkową, która stałaby na biurku lub lampę podłogową, która postawiona byłaby obok biurka i obydwie sprawowałyby funkcje oświetlenia tego konkretnego miejsca, czyli całości blatu, na którym by się uczyły, odrabiały prace domowe. Takie lampki powinny mieć dobrą, ale nie za mocną intensywność żarówki, żeby nie raziła w oczy, a barwa preferowana to neutralna, ponieważ będzie ona motywowała do nauki. Dziecko będzie miało wszystko dokładnie rozświetlone i widoczność będzie dobra, a więc nie wpłynie to negatywnie na ich wzrok czy samopoczucie.

Biurka w biurach czy gabinetach domowych również stawiają na lampki biurkowe lub lampa podłogowa, ponieważ tak samo jak w przypadku pokojów dziecięcych zdają egzamin i spełniają swoja funkcję. Człowiek może spokojnie pracować i nie martwić się o to, że źle to na niego działa. Przyjemniej się mu pracuję i praca idzie szybciej i w stabilnym tempie. Każde biuro czy jakiekolwiek inne miejsce pracy powinno mieć stosownie dostosowane oświetlenie, w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie. Natomiast zazwyczaj w miejscach gdzie wykonuje się pracę papierkową, przy komputerze itp. preferowane są lampy z zimną barwą żarówki, ale z niezbyt dużą intensywnością, aby nie przeszkadzały, ponieważ zimne światło jest motywujące i pobudza, a ciepłe jest przeznaczone raczej do salonów, sypialni, gdzie stawia się na relaks i odpoczynek od pracy i obowiązków, a ciepła barwa właśnie wycisza, uspokaja i stwarza przytulną atmosferę. W biurze chodzi o motywowanie do pracy, a nie usypianie i demotywację. Dlatego najczęściej właśnie żarówki o zimnej barwię są dobierane do lamp w miejscach pracy.

Dobre oświetlenie to klucz do sukcesu w osiąganiu swoich celów w pracy czy podczas nauki. Milej się czyta, wykonuje swoje obowiązki, odrabia pracę domowe itp. Od tego czy zadbamy o tej aspekt aranżacji naszego pomieszczenia zależy wiele innych spraw. Warto o to zadbać, aby potem móc cieszyć się progresywnym działaniem podczas pracy lub nauki.

 

Lampy biurkowe do miejsc pracy lub nauki możesz znaleźć tutaj

https://evolight.pl/pl/c/BIURKOWE/5

Lampy podłogowe do miejsc pracy lub nauki możesz znaleźć tutaj

https://evolight.pl/pl/c/PODLOGOWE/6

Chcąc prawidłowo oświetlić miejsce pracy czy nauki powinno wziąć się pod uwagę, aby wybrać porządna lampę centralną, ale także tą, która bezpośrednio będzie stała na biurku albo obok niego, tak, aby człowiek miał jak najlepsze warunki do wykonywania danych czynności. Najczęściej w takich miejscach stawia się na lampki biurkowe lub na lampy podłogowe, ponieważ one dają dużo światła punktowo i ułatwiają prace czy naukę. Oświetlić takie pomieszczenie oznacza także, że trzeba wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, które maja wpływ na całość.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl